výuka plavání, zdokonalovací plavání Soukromá plavecká škola Jiřího Řezáče extrémně vytrvalostní bazénové plavání
Úvod   Jiří Řezáč   Plavecká škola   Vytrvalostní plavání  Články   Média   Sponzoři   Fotogalerie   Kontakt   Odkazy
Zpět
Kritika Guinnessovy knihy "světových" rekordů

Touto cestou bych rád všem vysvětlil, proč jsme doposud nezískali žádný světový rekord a to i přes skutečnost, že naše výkony v extrémně vytrvalostním plavání jsou dostatečně kvalitní.

Světové rekordy v bazénovém plavání uznávané všemi státy světa, uděluje největší plavecká federace FINA, která řídí plavecký sport na celém světě. Do této plavecká federace patří všechny národní plavecké svazy, tedy i Český svaz plaveckých sportů. FINA uznává světové rekordy pouze v disciplínách, ve kterých pořádá plavecké závody. V bazénovém plavání jsou to především disciplíny plavané na vzdálenost 50 metrů až 1500 metrů. Extrémně vytrvalostní plavecké akce které plaveme my, celosvětová plavecká federace FINA nepořádá a proto ani světové rekordy neuděluje a neeviduje.

Z tohoto důvodu jsme se obrátili na Guinnessovu knihu světových rekordů, protože ta eviduje veškerá světová nej ve všech možných i nemožných kategoriích a disciplínách. Komunikace s touto anglickou organizací je ale neuvěřitelně špatná. Pokud si Češi stěžují, že u nás firmy fungují špatně a vše se řídí nesmyslnou byrokracií, asi ještě nezažili komunikaci, jednání a chování anglické celosvětově známé organizace Guinnessova kniha světových rekordů.

Posuďte sami. Do Guinnessovy knihy světových rekordů byly poslány k posouzení všechny výkony nejmladší skupiny českých plavců s věkovým průměrem štafety pouhých 10 let. Byli jsme přesvědčeni, že takto mladí plavci ještě nikdy nedokázali nepřetržitě plavat 24 hodin a že se tak staneme nejmladšími plavci na světě, kteří to dokázali. Naše šance na zisk světového prvenství se proto jevila velmi nadějně. Z Guinnessovy knihy světových rekordů nám ale odepsali, že výkony lidí mladších 16 let neuznávají a neevidují!

Je však zajímavé a zarážející, že v Guinnessově knize rekordů, kterou mám doma, jsem například jen v kategorii dálkového plavání nalezl nejmladšího evidovaného plavce rekordmana, který překonal kanál La Manche ve věku 12 let a 53 dní! Kanál La Manhce přeplaval za 14 hodin a 37 minut.

Také nám bylo sděleno, že uznávají jako světový rekord pouze nejlepší předvedený výkon v dané disciplíně. Proč je tedy tento mladý plavec v Guinnessově knize světových rekordů zapsán, když přeplaval kanál La Manche za 14 hodin a 37 minut, jsou li výkony jiných plavců mnohem lepší a hodnotnější? Například Guinnessovou knihou uvedený výkon jiného plavce, který zdolal kanál La Manche za 7 hodin a 40 minut...

Když byli do Anglie zaslány naše výkony v extrémně vytrvalostním plavání, které máme zaplavané ve všech plaveckých disciplínách: motýl, znak, prsa, kraul, polohový způsob a libovolný způsob, odepsali nám úředníci, že v plavání je zajímá pouze nejrychlejší dosažený čas na jednotlivých tratích. Proto je výkony dosažené nejpomalejším plaveckým způsobem prsa nebo fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl nezajímají. Oni totiž plavání nerozdělují jako celý svět na čtyři plavecké způsoby: motýl, znak, prsa a kraul.

Jak je ale možné, že jiné sporty do několika kategorií rozdělují?

Například:

V atletice rozdělují běh na vzdálenost maratónu běžený popředu a pozadu. Rovněž chůzi na vzdálenost maratónu rozdělují na chůzi popředu a chůzi pozadu.

V bruslení uznávají nejdelší ujetou vzdálenost jak na kolečkových bruslích tak na normálních bruslích.

Ve vzpírání uznávají tři kategorie. Nadhoz, trh a dvojboj.

V cyklistice uznávají rekordy ujeté na vzdálenost 1 km s pevným startem, 1 km s letmým startem, 1 km s pevným startem odjetý za vodičem a 1 km s letmým startem odjetý za vodičem.

Přeplavbu Atlantického oceánu rozdělují dokonce do 8 kategorií! Nejmenší plavidlo plující východním směrem, nejmenší plavidlo plující západním směrem, plavidlo s jedním trupem plující východním směrem, plavidlo s jedním trupem plující západním směrem, plavidlo s více trupy plující východním směrem, plavidlo s více trupy plující západním směrem, nejrychlejší sólo plavba východním směrem, nejrychlejší sólo plavba západním směrem.

A podobných příkladů je více. Proč plavání nerozdělují do několika kategorií jako ostatní sporty, ale pouze do jedné, nevíme.

Protože je nezajímají výkony, kterých dosáhli nejmladší plavci, ani rozdělení plaveckého sportu do několika disciplín a plaveckých způsobů, zbývá nám již pouze jediná šance uspět. Zdolat nejdelší nepřetržitě plavanou vzdálenost na světě. Čas nám ukáže, jestli alespoň o tuto akci budou mít angličtí úředníci zájem. Snad ano. Vždyť nepůjde ani o věk dětí, ani o plavecké způsoby, ale pouze o nejdelší uplavanou vzdálenost.

Jasná je nyní pouze jediná věc. Tato organizace opravdu nefunguje tak, jak by měla. Sdělují nepravdivé a neúplné informace, které jsou protichůdné a odporují si. Navíc nesdělují potřebné informace včas. Můžeme proto rozhodně říci, že nám určitě nebylo ctí ani potěšením s touto anglickou organizací komunikovat a spolupracovat.

Na základě těchto našich špatných zkušeností jsem se rozhodl, že po skončení své plavecké kariéry založím celosvětovou centrální evidenci nejlepších výkonů ve vytrvalostním a dálkovém plavání.

Za všechny nespokojené extrémně vytrvalostní plavce podávající skvělé výkony, které bezdůvodně angličtí úředníci odmítají a ignorují, sepsal Řezáč Jiří.